15 TEMMUZ DEMOKRASİ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN MİLLİ BİRLİK YÜRÜYÜŞÜ VE DEMOKRASİ NÖBETİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ   
 
“15 Temmuz Demokrasi ve Mili Birlik Günü” programı kapsamında 15 Temmuz 2018 Pazar günü Hemşin Merkez Camisinde demokrasi şehitlerimiz ve tüm şehitlerimiz için Mevlidi Şerifler okundu. Saat 17.00’da başlayan “Milli Birlik Yürüyüşü”ne Hemşin Kaymakamı Sayın Coşkun ÖZTÜRK, Hemşin Belediye Başkanı Halim Kazım BEKAR, AK Parti İlçe Başkanı Mehmet MATARACI, MHP İlçe Başkanı İbrahim Ethem ALPARSLAN, Hemşin Halkı ve kurum müdürlerimizin katıldılar. Yürüyüşün bitimiyle vatandaşlarımıza yemek ikramında bulunuldu. 
Programa günün anlam ve önemiyle ilgili konuşmalarını yapmak üzere teşrif eden Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim görevlisi İmran ÇELİK’in konuşmalarıyla devam edildi. Ardından programa Kuran-ı Kerim Tilaveti, Mevlidi Şeriflerin Okunmasıyla devam edildi. Hemşin Kaymakamı Sayın Coşkun ÖZTÜRK yaptıkları konuşmalarda;   “15 Temmuz gecesi ortaya koyduğumuz direnişin milletimizin geleceği için ne kadar önemli bir hadise olduğunu devamlı hatırlamamız ve gelecek kuşaklara anlatmamız gerekiyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısıyla sokağa çıkan Türk Milleti bağımsızlığına canı pahasına sahip çıkmış ve işgalcilere gereken dersi vermiştir. Tüm Türkiye yediden yetmişe ve hangi görüşten olursa olsun tek yürek olup vatanına nasıl sahip çıktığını tüm dünyaya bir kez daha göstermiştir. 1071 yılındaki Malazgirt ruhu, 1453'teki İstanbul'un fethi ruhu, 1915'teki Çanakkale geçilmez ruhu, 1921'deki Sakarya ruhu, 1974'teki Kıbrıs Barış Harekatı ruhu, 2016'daki Fırat Kalkanı harekatı ruhu, 2018 yılındaki Afrin Harekatı ruhu 15 Temmuz ruhunun farklı zamanlardaki yansımalarıdır. Milletimizdeki ruh aynı ruhtur. Bu ruh farklı zamanlarda farklı bedenlerde yaşamaktadır.” dediler.
Programa 15 Temmuz temalı video, belgesel ve filmlerin gösterimiyle devam edilerek gece yarısı saat 00.13’te tüm ülkemizde olduğu gibi Hemşinin tüm camilerinden de selalar okundu.
Demokrasi nöbeti günün ilk ışıklarına kadar devam ederek program sona erdirildi.